Zahrada v MŠ Knappova 2019

27. 9. 2019

Celý rok utekl jako voda a my i tentokrát trávili část denního režimu na naší školní zahradě. Stala se pro nás nejen místem her a odpočinku, ale také místem, na kterém se učíme. Naučila nás vnímat svět kolem sebe, starat se a pečovat o přírodu.  Na podzim pečovat o trávník, sbírat šišky do hmatových chodníků a hrabat spadané listí. Zima nám přinesla čas na využití kopcovitého terénu při bobování, sáňkování a stavění sněhuláků. Díky krmítkům jsme měli možnost pozorovat rozmanité druhy ptactva, které přilétalo na semena a obiloviny přinesené od dětí. A po zimě přišlo dlouho očekávané jaro. Vše se zazelenalo, rostliny, které jsme společně zaseli začali růst a kvést, celá zahrada se pro nás stala místem zkoumání a objevování. Naučila nás chápat, že pokud má rostlina vyrůst, musíme se o ni starat. Učí nás, že všechno má svůj čas. Společnými silami jsme roznesli a rozvozili přivezenou štěpku, kterou jsme doplnili netravnaté zahradní plochy. V letních měsících se většina našich činností přesunula z naší školky ven na školní zahradu. Stala se pro nás každodenní součástí, kde se uskutečňoval výchovně-vzdělávací proces. Při pohybových činnostech jsme využívali jejich přirozených překážek a tím rozvíjeli svou obratnost, rychlost a sílu. Při výtvarných činnostech jsme se inspirovali přírodou kolem sebe a snažili se využívat přírodních materiálů. Při hudebních činnostech nás doprovázeli zvuky dřevěného dendrofonu. Při přírodovědeckých činnostech jsme využili nejen bystrý zrak, ale i lupy, sklenice, pinzety, labyrinty pro hmyz, atd, které nám sloužili k nejrůznějším experimentům. Stín v letních měsících nám posloužil k odpočinku. Na rozložených dekách v trávě jsme si společně četli z knih, vyhledávali z encyklopedií nebo jen tak vymýšleli příběhy bez konce. Zahrada se pro nás stala místem pravidelného setkávání. Uskutečňují se na ni slavnosti, na kterých máme možnost trávit čas nejen s dětmi, ale i s jejich rodinami.